Novo Nordisk har haft den helt store pengepung fremme ved opkøbet af tre af Catalents fyldefabrikker for 75 mia. kr. Det danske medicinalselskab er dog ikke færdige med at punge ud, skriver Børsen.

Novo Nordisk skal nemlig til at investere et »tocifret milliardbeløb« for at udvide fabrikkerne til medicinalkoncernens behov, lyder det fra Henrik Wulff, der er koncerndirektør med ansvar for Novo Nordisks globale produktion af lægemidler til Børsen.

Alligevel er stemningen positiv hos Novo Nordisk.

»Det er en meget positiv overraskelse. Jeg troede, det ville være en større kompleksitet, vi kiggede ind i, men jeg synes faktisk, det ser lettere ud, end vi troede. Så det er jeg glad for,« siger Henrik Wulff til Børsen. 

Tidligere har vi her på Euroinvestor skrevet om, at Novo Holdings i onsdags kunne annoncere, at opkøbet af Catalent var blevet gennemført. 

Novo Holdings, der er storaktionær i Novo Nordisk, har købt det amerikanske selskab Catalent for 16,5 mia. dollar, hvilket med de nuværende kurser svarer til 123 mia. kr.

Det gør opkøbet til danmarkshistoriens største.

Herefter har Novo Holdings solgt de tre omtalte fabrikker i Italien, Belgien og USA videre til Novo Nordisk for 75 mia. kr. 

Læs også: Teknologi-investor fremhæver 3 aktier til 2025: 'Bliver en af de største katalysatorer for aktien fremadrettet'

Læs også: Var massiv kurslussing til Sydbank fair? Her er investeringsøkonomens analyse