Novonesis har købt et produktionsanlæg i Rayong, Thailand.

Det oplyser den danske enzymproducent i en fondsbørsmeddelelse onsdag morgen.

Fabrikken købes af kinesiske Meihua Group for omkring 50 mio. dollar.

»Styrkelsen af vores produktionsmæssige tilstedeværelse i Sydøstasien er et vigtigt skridt for Novonesis. En central del af vores GROW-strategi er fortsat at styrke vores robuste og fleksible forsyningsnetværk for at understøtte vores langsigtede vækstambitioner,« lyder det fra selskabets driftsdirektør, Anders Lund.

Ifølge senioranalytiker hos Jyske Bank, Haider Anjum, passer opkøbet godt ind i Novonesis strategi om lokal produktion, der blandt andet giver lavere leveringstider og lavere logistikomkostninger.

»Prisen er fornuftig for et eksisterende og allerede operationelt produktionsanlæg, og er væsentligt lavere i forhold til hvis man skulle bygge et nyt anlæg fra bunden. Det er en kapacitetsinvestering og en fremtidig earningstrigger. Samlet set ser vi det som stærkt positivt,« skriver analytikeren i en kommentar. 

Det seneste år er Novonesis-aktien vokset med 1,4 pct.