Efter mere end et år, hvor huspriserne er tonset afsted, er prisstigningerne nu ved at bremse.

Priserne på huse er faldet 0,5 pct. fra maj til juni, og det er første gang i år, at huspriserne er falder. Det viser spritnye tal fra Danmarks Statistik.

I samme periode steg priserne for lejligheder med 0,6 pct., og selvom huspriserne er aftaget en smule, ligger priserne stadig 11,7 pct højere end sidste år.

Priserne på ejerlejligheder er 12,9 pct. højere i dag end samme periode sidste år.

»Handelsaktiviteten er ligeledes aftaget, efter at have slået rekorder i marts måned. Den er fortsat høj sammenlignet med før corona, men aktiviteten ligger væsentligt under de foregående måneder, og for lejlighederne skal vi tilbage til sidste forår, før der sidst blev foretaget så få handler,« skriver privatøkonom og chefanalytiker i Danske Bank, Louise Aggerstrøm Hansen, i en kommentar til de nye tal.

Hun fremhæver, at dagens tal peger på, at en del af presset på boligmarkedet er ved at aftage flere steder.

»Det stemmer godt med vores forventninger om, at den gradvise tilbagevenden til normalen efter corona har lagt en dæmper på danskernes lyst til at købe bolig,« skriver hun.

Læs også: Enormt insiderkøb i Ambu

Læs også: Største antal hushandler i 30 år