Henter kommentarer

Nyt kræftmiddel fra Genmab godkendt af de amerikanske myndigheder


Genmab har fået godkendt deres nye middel, EPKINLY af de amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA.

Det skriver biotekselskabet i en fondsbørsmeddelelse natten til torsdag.

Midlet skal bruges til behandling af recidiverende eller refraktær follikulær lymfom, som er en form for kræfttype, der starter i lymfocytterne, der er en type hvide blodlegemer, der er en del af immunsystemet. Sygdommen er en form for non-Hodgkins lymfom. Sygdommen forkortes R/R FL.

Godkendelsen kommer på baggrund af en række undersøgelser, som viste »holdbare, klinisk meningsfulde behandlingsresponser hos patienter med behandlings udfordret R/R FL.«

Genmabs middel er det første og eneste bispecifikke antistof, der er godkendt i USA til behandling af R/R FL.

Lige nu er kræftmidlet Darzalex en af de største indtægter for Genmab. Darzalex bliver produceret i samarbejde med den amerikanske medicinalggiant Johnson & Johnson, hvoraf Genmab modtager en royalties på midlet fra medicinalselskabet. 

Siden årets start er Genmab-aktien falder med 17,5 pct.

Læs også: Investeringschef tror på bred fremgang i andet halvår: Sådan ville han skaffe afkastet

Læs også: Disse 3 store danske aktier har oplevet en uhyggelig kursudvikling