Onsdag har den amerikanske centralbank (Fed) offentliggjort et interessant dokument, der viser, at frygten for det gamle inflationsspøgelse er begyndt at vise sig igen hos medlemmerne af Fed.
Det kan igen vende investorernes fokus mod et særligt nøgletal, der kan skabe udsving i markedet, lyder vurderingen fra en strateg.
Mødereferatet fra det seneste rentemøde også kaldet Fed-minutes har i denne omgang haft investorernes fokus, og det er usædvanligt, skriver chefstrateg Mikael Olai Milhøj fra Sterna Capital Partners i en kommentar.
Ved rentemødet den 18. december i Fed blev investorerne taget på sengen.
Investorerne var nemlig ikke i tvivl om, at der ville komme en rentenedsættelse, og diskussionen gik mest på, om den ville blive stor, og centralbanken skar da også 0,25 procent af renten.
Men Fed-chef Jerome Powell fortalte dog på det efterfølgende pressemøde, at rentenedsættelsen var lige på vippen. Den amerikanske økonomi har nemlig vist sig modstandsdygtig.
»Mødereferatet viste, at komitémedlemmerne anerkender, at økonomien fortsat er stærk. Arbejdsmarkedet er ikke så stærkt som tidligere, men det var også meningen, for det gik for stærkt, hvilket var medvirkende til at skabe høj inflation,« skriver Mikael Olai Milhøj og tilføjer.
»Generelt er komitémedlemmerne blevet mere bekymrede for, at inflationen vil fortsætte med at være for høj, end hvad de var tidligere.«
Inflationen i USA ligger lige nu på 2,7 pct., og det er over målsætningen på 2 pct.
Hos Sydbank har man også læst referatet. Her fremhæver man Fed-medlemmernes bekymring for Trumps immigrationspolitik, skattelettelser og toldmure.
Medlemmerne frygter, at Trumps politik kan gøre det sværere at få inflationen ned på målsætningen.
»Derfor var Fed-direktørerne enige om at gå forsigtigt til værks med nye rentenedsættelser,« skriver seniorøkonom i banken Mathias Dollerup Sproegel i en kommentar.
Tilbage hos Mikael Olai Milhøj lyder forventningen, at inflationen i USA igen vil komme i fokus hos investorerne.
»Markedsreaktionen var begrænset. Når det er sagt, er inflationsbekymringerne kommet tilbage til overfladen. Eller i hvert fald må man forvente, at investorerne vil være mere følsomme over for inflationsrelaterede nøgletal, end hvad de har været de seneste tre-seks måneder,« skriver han.
Næste rentemøde hos den amerikanske centralbank falder den 28. og 29. januar.
Læs mere: Aktiechef ser stort potentiale i sin største aktie: Kan slå markedet de næste mange år
Læs mere: Donald Trump koster danske aktier 15 milliarder efter trusler og skældsord

