Henter kommentarer

Økonom om markante kursstigninger: 'Det giver god mening'

Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet
Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet Foto: Jeanett Nørgaard / Nordnet
Vis mere

»Det ser ud som, at der er grønt lys for den tyske pakke.«

Det siger investeringsøkonom ved Nordnet, Per Hansen til Euroinvestor, som reaktion på at flere store danske aktier pludselig stiger ved middagstid fredag.

Her stiger eksempelvis Vestas med knap 5 pct., mens NKT stiger med 4,2 pct. og Rockwool stiger med 3,5 pct.

Stigningen sker efter, at finansmediet Bloomberg på baggrund af anonyme kilder skriver, at den tyske infrastrukturpakke ser ud til at være forhandlet på plads mellem partierne CDU/CSU, SPD og De Grønne.

Tyskerne har med Friedrich Merz i spidsen planer om at investere massivt i infrastruktur og forsvar.

Per Hansen bider særligt mærke i, at det ser ud til, at partiet De Grønne er med i aftalen.

»Hvis temaet er at tysk investering og infrastruktur ser ud til være på plads, og at De Grønne er med i pakken, så giver det god mening, at aktierne stiger,« siger han til Euroinvestor.