OpenAI udskyder børsnotering til 2027


Den amerikanske AI-gigant OpenAI der står bag ChatGPT vil ikke gå på børsen i 2026.
Sådan lød det i weekenden fra topchef Sam Altman, efter at advarsler om at AI-udviklingen går for hurtigt har ramt markedet.
- Jeg mener faktisk, at det – med alt det, der sker lige nu i forhold til sikkerhed – ville være et uklogt tidspunkt at gå på børsen på, og vi føler ikke noget pres for at gøre det, lød det fra Altman til erhvervsmagasinet Fortune.
Han tilføjer til mediet, at OpenAI vil blive børsnoteret når selskabet er klar.
Analytikere og investorer i markedet har overvejet, om OpenAI ved en potentiel børsnotering kunne nå en markedsværdi på mere end 1.000 mia. dollar.
Ved en kapitalrejsning i marts blev selskabet værdiansat til 852 mia. dollar.
Læs også: Massiv beslutning på vej: Disse aktier kan rammes
Læs også: AI-advarsler præger markederne - trods kursfald ser økonom 'afmålt reaktion'
Millionærklubben Eksklusiv: Sådan tænker den professionelle investor – gode tips og tricks til at finde attraktive aktier
Enhver kan kaste sig over investeringer på de finansielle markeder, men hvilke spilleregler gælder der egentlig, og hvordan begår man sig i en verden, hvor også professionelle med enorme pengekasser og stærke analyseafdelinger bag sig agerer på daglig basis?
Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubben har sat tre eksperter i stævne, der har finansmarkederne som deres daglige arbejdsområde og dermed i den grad kender lusene på deres gang.
Hør, hvordan de går til opgaven med at finde de mest interessante investeringsmuligheder og få indblik i, hvilke områder af aktiemarkedet de finder mest attraktive her og nu.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Nina Movin, adm. direktør for Otto Mønsted A/S
Frederik Engholm, chefstrateg og leder af Makro & Strategi hos Nykredit
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst bliver klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer