Novo Nordisk-nedturen kan ikke kun mærkes, men gør ondt. De private bider tænderne sammen, holder fast - og køber op.

Det fortæller Per Hansen, der er investeringsøkonom hos Danmarks største handelsplatform Nordnet med udgangspunkt i handelsplatformens tal.

Aktien i den danske medicinalkæmpe Novo Nordisk faldt med yderligere 4,3 pct. onsdag, og aktien er dermed nu nede med 20,5 pct. siden årets start.

Onsdag faldt aktien efter Zealand Pharmas »monsteraftale« med Roche.

»Investorerne sælger på grund af den stigende konkurrence, hvor Novo Nordisk på fedmemarkedet har 'selskab' af Eli Lilly og får det i løbet af de kommende fem år fra AbbVie med deres aftale med Gubra, Boehringer Ingelheim med aftaler med Gubra og Zealand Pharma samt Roche med deres nye aftale med Zealand Pharma,« forklarer Per Hansen.

Læs også: Investeringsøkonom om C25-selskabs nye partnerskab: 'Wauw for en gigantaftale'

På trods af de store fald i aktien den seneste tid oplever Nordnet, at antallet af Novo-aktionærer stiger, og onsdag var Novo Nordisk igen den mest omsatte aktie hos Nordnet her i Danmark.

Forholdet mellem køb og salg var omtrentlig 2:1 - 70 pct. køb og 30 pct. salg, vurderer Per Hansen.

Lige efter Novo Nordisk var Zealand Pharma den mest handlede aktie hos Nordnet onsdag og stod for cirka 10 pct. af den samlede handlede omsætning.

Her var forholdet mellem køb og salg 1:1, påpeger investeringsøkonomen.

»Investorerne holder altså fast i aktien, hvilket nok ikke er så mærkeligt. Aftalen med Roche var fantastisk, og aktien er faldet en del de seneste måneder, så udgangspunktet er lavere,« tilføjer han.

På trods af onsdagens vilde optur på knap 38 pct., så er Zealand Pharma-aktien fortsat nede med 7 pct. siden årets start.

Læs også: Investor ser fortsat potentiale i vingeskudte Genmab: Derfor er han klar til at købe op i aktien

Læs også: Aktiechef om Zealand Pharmas optur: Den ligger i et fornuftigt ‘risiko-reward-niveau’

AI-investering - fuld fart frem eller sat på pause?
Onsdag den 26. marts byder Millionærklubben igen indenfor til Millionærklubben Eksklusiv. Her zoomer vi ind på kunstig intelligens som ét af de seneste års helt store investeringstemaer, undersøger om det fortsat vil præge debatten i 2025 og debatterer, om man som investor bør geare op eller ned for AI-relaterede investeringer. Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde: Bent Dalager, Head of Innovation & NewTech fra KPMG, Peter Garnry, investor og fast finanskommentator i Millionærklubben og Henrik Karlsen, CEO og investeringschef hos Horizon3. I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer