I et forsøg på at styrke sin konkurrencedygtighed har producenten af sportsbiler Porsche valgt at nedlægge 5.000 stillinger frem mod 2035.

Det fremgår af en selskabsmeddelelse.

Selskabet vil ikke genansætte ved naturlige afgange, og så vil man tilbyde frivillige fratrædelsesaftaler.

»Fremtidspakken er god for Porsche. Den giver os muligheden for strategisk at omstille vores virksomhed og investere i vores konkurrenceevne,« udtaler topchef Michael Leiters.

»Vi lægger fundamentet for vores ’Sportwagenschmiede 35’-strategi med denne fremtidspakke. Nu er det op til os alle at levere,« uddyber han.

Porsche kommer med regnskab for første halvår onsdag.

Aktien handler fladt i kølvandet på nyheden.

Læs også: Analytiker: Investorerne jagter comeback-aktier

Læs også: Milliardforvalter peger på aktie hvor ordrebogen ‘bugner’ og omsætningen er fordoblet på 9 år - kan stige 30 pct.

Millionærklubben

Det skorter ikke på nyheder, den kommende uge, hvor der lander både nye regnskaber, udmeldinger fra flere centralbanker og formentlig også fornyet fokus på situationen i Mellemøsten. Millionærklubben vejrer stemningen og undersøger, hvilke investeringstemaer, der kan holde gennem hele molevitten. I studiet tegner chefstrateg i Danske Bank, Frank Øland, billedet af sidste halvdel af 2026, som han ser det spille sig ud, og teknisk analytiker Lars Persson tjekker ind på dagens aktuelle markeder. Vært: Bodil Johanne Gantzel