Regnskabssæsonen lakker mod enden: Det vil investorerne nu holde øje med


Regnskabssæsonen for andet kvartal af 2026 lakker mod enden, og derfor vender investorerne nu blikket mod centralbankerne.
For der spøger renteforhøjelser i efteråret, vurderer chefanalytiker Natalia Setlak fra AL Sydbank.
En stærk regnskabssæson holder hånden under aktiemarkedet, der er presset af stigende renter, vurderer analytikeren.
Højere renter presser aktiernes værdiansættelser, da det reducerer nutidsværdien af den fremtidige indtjening.
I september er det store spørgsmål hos investorerne, hvorvidt centralbankerne hæver renten. Lige nu er det ventet, at Den Europæiske Centralbank hæver renten, mens der fortsat er usikkerhed om, hvad den amerikanske centralbank gør.

Hos Natalia Setlak lyder vurderingen, at det er vigtigt at holde øje med tempoet i rentestigningerne, da de er afgørende for aktiemarkedets udvikling.
»Da vi forventer, at de kraftigste rentestigninger nu ligger bag os, vurderer vi, at aktiemarkedet kan absorbere den nuværende renteudvikling uden større tilbageslag,« skriver chefanalytikeren i en kommentar.
»Vi fastholder vores positive syn på aktiemarkedet, selv om rentefrygten fortsat spøger i baggrunden,« skriver analytikeren.
Læs også: Fed-medlem: Næste uges inflationstal bliver afgørende
Læs også: C25-aktie er steget 60 pct. på et år: Så meget tror analytiker, at aktien skal stige det næste år