Christine Lagarde kaldte torsdagens renteforhøjelse for en 'no-brainer'.

Og hun er ikke færdig med at hæve renten, lyder det fra en række økonomer ledet af Mark Wall hos Deutsche Bank.

Den Europæiske Centralbank med Christine Lagarde i spidsen hævede renten til 2,5 pct. torsdag fra 2,25 pct.

Tonen på det efterfølgende pressemøde gav ikke for mange ledetråde væk til investorerne, der leder efter de mindste tegn på, hvad centralbankens næste træk kan være.

»Samlet set er budskabet og tonen i overensstemmelse med vores forventning om, at ECB hæver renten igen til en rente på 2,75 pct. i december,« skriver Deutsche Bank.

Renteforhøjelserne kan tilskrives en inflation, der har vist sig stædigere end ventet.

Læs også: Her er spillerne, der klarer sig bedst i Millionærklubbens Aktiespil lige nu

Priserne stiger fortsat mere, end centralbanken ønsker, hvilket ofte betyder, at en renteforhøjelse bliver brugt som værktøj til at slå den ned.

Christine Lagarde fortalte på torsdagens pressemøde, at inflationen ventes at være 'pænt over målet i en længere periode'.

»Inden for ECB’s pengepolitiske rammer er dette i overensstemmelse med en bevægelse væk fra en afmålt reaktion hen imod en mere kraftfuld reaktion,« lyder det fra Deutsche Bank.

Det betyder mere konkret, at centralbanken er villig til at hæve renten, selvom det betyder, at det dæmper økonomien.

Mark Wall og resten af økonomerne hos Deutsche Bank hæfter sig dog også ved, at Christine Lagarde ikke ville tale ind i markedets forventning om højere renter på torsdagens pressemøde.

Hvis inflationen viser sig at lande mindre end ventet, og økonomien begynder at vise svaghedstegn, så er det muligt, at centralbanken er færdig med at sætte renten op nu.

Læs også: Trump trodser dyster advarsler: 'Den, der vinder AI-kapløbet, vinder'

Det er derfor fortsat nøgletallene, der bliver afgørende for, hvor renten skal hen.

De skal dog svækkes hurtigt for at forhindre ECB i at hæve renten igen, vurderer Deutsche Bank.

»Det er ikke umuligt. Høje energipriser kan udløse efterspørgselsdestruktion. Det er et spørgsmål om hvor meget og hvornår,« skriver bankens økonomer.

Omvendt kan der også ligge yderligere renteforhøjelser i kakkelovnen, hvis økonomien forbliver modstandsdygtig, og energipriserne forbliver høje.

Så kan renten ifølge Deutsche Bank stige til »måske 3 pct. eller mere,« fremgår det af noten.

Den næste rentebeslutning hos Den Europæiske Centralbank bliver taget den 29. oktober.

Læs også: Novo Nordisk skifter navn

Læs også: ISS afslører nye finansielle forventninger til 2028

Millionærklubben Eksklusiv: Sådan tænker den professionelle investor – gode tips og tricks til at finde attraktive aktier
Enhver kan kaste sig over investeringer på de finansielle markeder, men hvilke spilleregler gælder der egentlig, og hvordan begår man sig i en verden, hvor også professionelle med enorme pengekasser og stærke analyseafdelinger bag sig agerer på daglig basis?
Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubben har sat tre eksperter i stævne, der har finansmarkederne som deres daglige arbejdsområde og dermed i den grad kender lusene på deres gang.
Hør, hvordan de går til opgaven med at finde de mest interessante investeringsmuligheder og få indblik i, hvilke områder af aktiemarkedet de finder mest attraktive her og nu.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Nina Movin, adm. direktør for Otto Mønsted A/S
Frederik Engholm, chefstrateg og leder af Makro & Strategi hos Nykredit
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst bliver klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer