Formiddagen startede med en kold afvaskning på børsen for den tyske forsvarsgigant Rheinmetall

Da børshandlen blev skudt i gang, sendte investorerne aktien ud i et markant dyk. Skuffelsen skyldtes i første omgang, at Rheinmetall svingede øksen over sine forventninger til salget i 2026. Det blev sænket fra 14-14,5 mia. euro til 13,7-14,2 mia. euro. 

Nedjusteringen kommer i kølvandet på, at Rheinmetall har mistet en stor kontrakt på tyske F126-fregatter.

Stemningen er dog vendt. Det kan ifølge AL Sydbank skyldes, at Rheinmetall har kunnet fremvise en stærk underliggende drift. 

Rheinmetalls omsætning bragede i vejret med 39 pct. til 5,23 mia. euro, mens driftsresultatet tog et enormt hop på 74 pct. og landede på 786 mio. euro. Det var markant over, hvad analytikerne på forhånd havde turdet håbe på.

Rheinmetall-aktien stiger med 1,2 pct.