Den danske medicinalkæmpe Novo Nordisk annoncerer både udbytte og aktietilbagekøbsprogram tirsdag aften.

I forbindelse med regnskabet gør Novo Nordisk det også klart, hvor mange penge man har tænkt sig at udbetale til investorerne i udbytte for 2025.

Novo Nordisk foreslår, at der bliver udbetalt 7,95 kr. per aktie i udbytte til aktionærerne. Kombineret med det, der blev udbetalt i forbindelse med halvårsregnskabet lander den samlede udbyttebetaling på 11,7 kr. per aktie.

Derudover vil man sætte gang i et aktietilbagekøbsprogram på op til 15 mia. kr.

Millionærklubben

Demant og Netcompany starter denne uges brag af en dansk regnskabsuge. Millionærklubben tager derfor de friske meldinger under kærlig behandling, kigger frem mod en spændende uge og undersøger om der måske kan opstå gode køb- eller salgsmuligheder. Derudover vender vi friske meldinger fra Ørsted, en amerikansk handelsaftale med Indien og de områder af markedet som dagens panel ser de bedste muligheder i lige nu. Med i studiet er de erfarne investorer Nina Movin, der er adm. direktør i Otto Mønsteds Fond og Lau Svenssen, der er fast porteføljeforvalter i klubben samt chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg. Vært: Adam Geil