De digitale investeringsløsninger er vokset i popularitet de seneste år, hvor der er kommet flere forskellige på markedet.

Euroinvestor har undersøgt, hvordan fire investeringsrobotter med den højeste risiko har klaret sig siden årsskiftet.

Danske Bank tilbyder investeringsrobotten June, der blev lanceret i efteråret 2018. June består af fire fonde, hvoraf June Opportunity er den mest aggressive. Siden årsskiftet er fonden gået frem med 5,7 pct.

Læs også: Det bør du vide, før du kaster dig over investeringsrobotter

Investeringsrobotten fra Nord.Investments har klaret sig bedst og leveret et afkast på 6,1 pct., mens det laveste afkast kommer fra BankInvests Darwin. Her lyder afkastet for kunder med den højeste risiko på 5,2 pct.

Der er altså ikke den helt store forskel på investeringsrobotternes afkast, og det er der ifølge Jesper Ring Jakobsen, Chief Strategy Officer i Mybanker, en helt naturlig forklaring på.

Investeringsrobotterne er hovedsageligt passive investeringer, der har fokus på ETF'er og indeksinvestering. Det betyder, at man investerer en lille procentdel af et stort antal aktier inden for et givent indeks.

»Af samme grund er afkastene også rimeligt tæt på hinanden. Med den slags investering er det svært at få afkast der afviger meget fra nogen andre – det er hele kernen i passiv investering. Man får markedsafkastet,« siger Jesper Ring Jakobsen.

I samme periode investeringsrobotterne er gået frem med mellem 5,2 pct. og 6,1 pct. er det danske C25-indeks steget cirka 6 pct. Samtidig er MSCI World gået frem med 8,6. pct.

Afkast siden årskiftet for kunder med højeste risiko

  • Nord.Investments – Nord.Investments Aggresiv 20 – 6,1 pct.

  • Nora – Nordea Nora Fund Five –  6,2 pct.

  • June – Danske Invest June Opportunity – 5,7 pct.

  • Darwin – Darwin høj – 5,2 pct.

Kilde: Morningstar og Nord.Investments

Læs også: Vil du udnytte den lave svenske krone? Sådan får du mest for pengene

Læs også: Så meget kræver det at komme ind på boligmarkedet