Selskabet bag de populære skomærker Hoka og UGG er spurtet frem på børsen det seneste år, men har været ramt af modvind de seneste uger. 

Det kan være en oplagt købsmulighed, lyder det fra analytiker Tom Nikic hos investeringshuset Wedbush, der betegner selskabet som »et af de stærkeste, mest veldrevne selskaber« han dækker som analytiker. 

Læs også: Mærsk-aktien er nede med 9 pct. denne uge - det mener analytikerne, der skal ske med aktien nu

Det sker i et interview med finansmediet Bloomberg, efter at Deckers Outdoor-aktien er faldet med 18 pct. siden kurstoppen i slutningen af maj i år. Selskabet, der som nævnt står bag de populære mærker Hoka og UGG, er steget med 60 pct. det seneste år, mens det toneangivende S&P 500-indeks er steget 24 pct. i samme periode. 

»De har været meget gode til at udvikle nye produkter og erkende, at de ikke bare kan hvile på laurbærrene,« lyder det fra Tom Nikic til mediet. 

Læs også: Investorerne elskede aktien, som var en »vækstraket« – men så ramte virkeligheden

Han tror, at aktiekursen vil blive drevet af de meldinger omkring de to store brands – Hoka og UGG – som ledelsen vil komme med i forbindelse med det kommende regnskab. Det meste fokus i forhold til vækst, vil være på hvordan Hoka klarer sig, lyder det, da UGG typisk ikke sælger så godt i dette kvartal. 

Wedbush-analytikeren har et kursmål på Deckers-aktien på 1030 dollar, hvilket indikerer et kurspotentiale på knap 16 pct. imod den aktuelle kurs på 888 dollar. 

Han er dog ikke den eneste analytiker, der ser et potentiale i aktien. Ifølge data fra Bloomberg er der i alt 23 analytikere, der dækker aktien og af dem har 16 en købsanbefaling. Fem analytikere har en neutral anbefaling, hvor man hverken anbefaler at købe eller sælge, mens to analytikere anbefaler at sælge ud. 

Analytikernes gennemsnitlige kursmål for Deckers-aktien er på 1063 dollar. 

Læs også: Jyske Bank ser mulighed for stor Novo-nyhed lige om hjørnet

Læs også: Spår kæmpe stigning til dansk gigant: Kan stige næsten 40 procent, mener storbank