Henter kommentarer

Skal du satse på populær tech-gigant? Her er aktiechefens bud


En af de populære strategier i Millionærklubbens Aktiespil, er at satse på store selskaber, der har regnskab på vej eller afslører store nyheder. Tirsdag kan der være en mulighed, når tech-kæmpen Apple forventeligt præsenterer sin nye iPhone 17

Euroinvestor har spurgt aktiechef i HC Andersen Capital Michael Friis Jørgensen, om han mener, at aktiespillerne kan udnytte aftenens event til at rykke længere mod toppen og de spændende præmier i aktiespillet. 

»Vi har historisk set Apple-aktien rykke sig på de her events. Men hvis man kigger på historien, har man som regel skulle udnytte det en uge før. Og så bliver eventet en lille smule fladt. Men de seneste par år har det altså været et non event,« siger Michael Friis Jørgensen. 

Et non-event betyder i denne sammenhæng, at det er en begivenhed, der næppe rykker på aktiekursen eller markedet. Michael Friis Jørgensen henviser til, at Apple i de seneste år har introduceret nye modeller og produkter uden at have gode strategier og forklaringer på, hvordan det skulle blive markant bedre gennem kunstig intelligens (AI). 

»Det er bare ikke de nye produkter, der tiltrækker sig særlig stor investor-opmærksomhed i øjeblikket, fordi Apple-aktiens fremtid afgøres af, om vi kan tillægge dem en god AI-strategi eller det modsatte,« siger Michael Friis Jørgensen og tilføjer: 

»Lige nu tillægger man dem nok en lidt svag strategi. Derfor er det tvivlsomt om produkterne kan komme til at gøre noget ved aktien.« 

Men er man tom for ideer, kan der måske alligevel være en ide ved, at putte nogle penge i Apple-aktien forud for dagens event. Udsigterne til, at aktien falder voldsomt tilbage på baggrund af dagens event er nemlig begrænset, vurderer Michael Friis Jørgensen: 

»Det kan jo være, at de trækker en hvid kanin op af hatten og viser os en gennemsigtig telefon eller et eller andet. Hvis de trækker en hvid kanin op af hatten på AI, så kan (en voldsom kursstigning, red.) det godt ske. Så kan det være en af de aktier man skal ligge med en enkelt dag i aktiespillet. Men det er der ikke noget, der tyder på er tilfældet,« siger aktiechefen og fortsætter: 

»Men hey, det er et aktiespil, så det er jo gratis at spekulere ind i. Og man taber næppe penge på det.« 

Michael Friis Jørgensen har dog ikke selv tænkt sig, at investere i Apple-aktien forud for dagens event. Han vil i stedet gå efter mindre aktier og selskaber, der eksempelvis præsenterer nye forskningsdata, nye strategier eller regnskaber. +