En skandaleramt amerikansk gigant er kommet med nye tal onsdag samtidig med, at der sættes navn på selskabets næste topchef.
8. august tiltræder Robert K. Ortberg som ny administrerende direktør i flyproducenten Boeing. Han kommer fra en stilling som topchef i Rockwell Collins, som laver udstyr til fly.
Det sker efter den nuværende topchef, Dave Calhoun, tidligere i 2024 annoncerede, at han ikke fortsætter i det varme sæde hos den skandaleramte gigant.
Boeing har også netop offentliggjort et nyt regnskab, og det viser et markant større tab end analytikerne havde forventet ifølge CNBC.
Læs også: Europæisk gigant i stor stigning
Boeing har tabt 1,4 mia. dollar i andet kvartal af 2024.
Det ser dog ud til, at markedet tager positivt imod Boeings udmeldinger. Aktien stiger 3 pct. i det amerikanske formarked.
Boeing har været i dyb krise efter store problemer med sikkerheden omkring selskabets 737-Max-fly.
To flystyrt med typen i henholdsvis 2018 og 2019 kostede i alt 346 mennesker livet.
Skandalen blussede op igen i starten af året, da en nødudgangsdør faldt af et 737-Max-fly, mens flyet var i luften.
Skandalerne har også sendt Boeing-aktien kraftigt ned i kurs. De seneste fem år er aktien faldet med 45 pct.
Læs også: Børshus: Så meget skal Novo Nordisk stige
Læs også: Økonomer: Her ligger spændingen i aftens vigtige begivenhed
