Sølvprisen, der lige nu er på himmelflugt, står over for et snarligt kollaps.
Ordene kommer fra Lau Svenssen, chefanalytiker i Svenssen og Tudborg og fast del af podcasten Millionærklubben.
Mandag bevægede prisen på det ædle metal sig voldsomt med først en stigning på op mod 12 pct. for derefter at lukke i en mindre stigning.
Tirsdag fortsætter prisen på sølv op, så man nu skal af med omkring 112 dollar pr. ounce. Det er knap 270 pct. mere end for blot et år siden.
De vilde bevægelser i sølvprisen bekræfter Lau Svenssen i, at prisen nu er kørt så højt op, at den snart vender.
»Det underbygger min tese om, at det her marked er fuldstændig overkogt, og at det må kollapse lige pludseligt,« siger Lau Svenssen i tirsdagens udgave af Millionærklubben.
Det er ikke første gang, Lau Svenssen kommer med den udmelding. I sidste uge fortalte han, at han har solgt sine aktier i det canadiske sølvmineselskab First Majestic Silver, fordi han tror, at sølvprisen kan falde sammen.
Han har fået et afkast på omkring 270 pct. på aktien, og gevinsten vil han bruge på at købe op i Pandora-aktien, der lige nu lider under det tårnhøje sølvpris. Præcis hvorfor, kan du blive klogere på her.
I afspilleren herunder kan du også høre mere om Lau Svenssens tanker om sølvprisen lige nu. Ligeledes kan du høre, hvordan porteføljeforvalter hos MediumInvest, Thomas Tang, sammensætter sin portefølje.


