En af verdens allerigeste mennesker ser et voldsomt teknologisk potentiale i kunstig intelligens.

Karismatiske Masayoshi Son, der står i spidsen for japanske Softbank, vurderer at AI-revolutionen vil få markant større betydning end internettet.

- Jeg tror, at det her er over 10 gange, formentlig 50 gange større end dotcom, siger Son til mediet CNBC.

Det sker dagen efter at Softbank har annonceret investeringer for 75 mia. euro i AI-infrastruktur i Frankrig.

Han henviser til, at investorer og virksomheder i årene op til årtusindeskiftet investerede massivt i udbygningen af internettet - hvorefter investeringerne faldt sammen. I årene efter - helt frem til i dag - har internettet og teknologivirksomheder sat sig på markedet.

- Selv med dotcom var der en boble, der bristede, men lige efter det var toppen af dotcom-boblen i år 2000 ikke rigtig en top. Det var som en lille bakke. Det gik nedad, men derefter blev det meget, meget større, siger Masayoshi San til mediet.

Masayoshi Son er ifølge Forbes og Bloomberg blandt de 50 rigeste personer i verden. Hans formue estimeres til at være på mellem 62 og knap 100 mia. dollar. Det svarer til et sted mellem knap 400 mia. kr. og 642 mia. kr.

Masayoshi Sons enorme formue er bygget op igennem hans rolle som stifter og topchef for det japanske investeringskonglomerat SoftBank Group. Her investerer man særligt i vækst- og teknologiselskaber, og har blandt andet tjent formuer på investeringer i Alibaba og chipselskabet Arm.

Morgennyheder

Hver morgen opdaterer Euroinvestors finansjournalister dig på de vigtigste historier om dine aktier og i øvrigt om alt det, der påvirker økonomien - især din egen. Vært: Adam Geil