Den nuværende geopolitiske usikkerhed om Grønland gør de europæiske aktier mindre attraktive.

Sådan lyder meldingen fra storbanken Citi, der har sænket sin anbefaling af europæiske aktier for første gang i et år. 

Årsagen er det forværret forhold mellem USA og EU grundet den amerikanske præsident Donald Trumps ønske om at overtage Grønland. 

»Den seneste optrapning af de transatlantiske spændinger og usikkerheden om toldsatser svækker investeringscasen for europæiske aktier på kort sigt,« lyder det fra storbankens strateger i et notat mandag.

Dermed har Citi nu en neutral-anbefaling på de europæiske aktier eksklusiv britiske aktier.

Citis analytiker var en af de første til at hæve sin anbefaling af de europæiske aktier i oktober 2024, efter en svær periode for aktierne. Siden da er Stoxx 600-indekset vokset med 17 pct.

»Vores målsætninger peger fortsat på et opadgående potentiale for Stoxx 600 frem mod udgangen af 2026, men vi ser et mere attraktivt forhold mellem risiko og afkast andre steder,« skriver banken.

Citi peger på japanske aktier, som et bedre sted at jagt afkast lige nu. Storbanken har hævet sin anbefaling på japanske aktier til overvægt fra tidligere neutral.