Strateg: Det gør ECB med renten i dag - og det er gode nyheder for særlige aktier


Der bliver ikke trykket på renteknappen i dag, når den europæiske centralbank, ECB, holder rentemøde.
Det er i hvert fald seniorstrateg Sofie Manja Eger Huus' forventning.
Danske Bank-strategen fremhæver også, at beslutningen næppe vil rykke markederne.
- Markedsreaktionerne afhænger især af formuleringerne på den efterfølgende pressekonference, siger hun i en kommentar fra morgenstunden.
Videre fra Sofie Manja Eger Huus lyder det, at ECB tidligere har signaleret, at de ikke har travlt med at hæve renten.
- Lagarde (Christine Lagarde, formand for ECB red.) vil formentlig gentage, at centralbanken har brug for mere data, før de træffer nye beslutninger, siger hun.
Det er ikke mange uger siden, at markedet havde indregnet en mulig renteforhøjelse i dag, men det scenarie er taget af bordet, og det er særligt positivt for europæiske aktier, vurderer seniorstrategen.