Et scenarie, hvor renterne skal være høje i længere tid, vinder indpas på markederne.
Det sker som følge af stigende markedsrenter – hvor den tiårige amerikanske statsrente nu er meget tæt på 5 pct. Før sommeren var renten på 3,5 pct.
Det skyldes blandt andet stærke amerikanske jobtal og forbrug, påpeger investeringsstrateg i Saxo Bank, Oskar Barner Bernhardtsen:
»Med andre ord vinder »higher for longer« scenariet ind, og risikoen for en recession bliver af markedet set som mindre sandsynligt,« skriver han i en kommentar.
Læs også: Danskerne vælter ind på jobmarkedet
Han pointerer, at det scenarie kan ramme nogle typer af aktier hårdt – selvom afværgelsen af en recession ellers lyder som en positiv nyhed:
»Det lyder umiddelbart positivt, men de højere renter i længere tid rammer især sektorer som teknologi- og vækstaktier, hvor value-aktier, der var populære sidste år, kan vise sig mere attraktive, hvis vi ser ind i en tid med et »higher for longer« rentescenario uden en recession i nærmere fremtid,« lyder det fra strategen.
Han mener, at der kan sættes gang i en rotation på markedet, hvis den tiårige statsrente bryder 5 pct.:
»Skulle den 10 årige amerikanske statsobligation bryde 5 pct., kan dette være den psykologiske effekt der sætter gang i rotationen fra vækst- til valueaktier i markedet,« skriver Oskar Barner Bernhardtsen.
Fredag morgen ligger den tiårige amerikanske statsrente på 4,95 pct.
Millionærklubben åbner dørene og inviterer indenfor til et arrangement med nogle af landets skarpe investeringshoveder 26. oktober klokken 17-19. Snakken vil gå på, hvordan man investorer som en »pro« sammen med Nina Movin, CEO i Otto Mønsted, Morten Springborg, temaspecialist hos C Worldwide og Teis Knuthsen, investeringsdirektør i Kirk Kapital. Billetter kan købes på www.euroinvestor.dk/arrangementer
Læs også: Morgan Stanley advarer mod at købe kinesiske aktier
Læs også: Nordnet: 'Nedturen bider hårdt' – det kan forklare det


Det koster 0 kr. - vind luksusophold til 8.000 kroner