Fredagsøllen må desværre blive skyllet ned med en sur bismag for investorer med danske aktier. 

Det toneangivende C25-indeks lukkede nemlig ugens handel af med et fald på 0,5 pct. Dermed lukkede indekset ugen af med et fald på 1,3 pct. 

Bundproppen blandt de danske eliteaktier blev vindmøllekæmpen Vestas, der faldt med næsten 5 pct. Næstdårligste aktie blev kabelproducenten NKT, der lukkede med et fald på 4,4 pct. 

I toppen af indekset skulle vi finde bryggeriselskabet Royal Unibrew, der lukkede ugen ned med en stigning på 3,89 pct. 

Det skete blandt andet efter at Royal Unibrew har fået anbefalingen "outperform" hos finanshuset Bernstein, der har indledt dækning af aktien med et kursmål på  690 kr.

Royal Unibrew-aktien lukkede i kurs 548 kr. og der kan dermed være yderligere 25,9 pct. at hente for investorerne, hvis Bernsteins analyse holder. 

Blandt sidepapirerne blev det lille danske selskab Shape Robotics i løbet af eftermiddagen sendt ud i et dramatisk kursfald og lukkede 13 pct. lavere end lukkeniveauet torsdag. 

Det skete efter at selskabet fredag udsendte en meddelelse om, at man har udskudt sin rapportering af kvartalsregnskabet for tredje kvartal med en uge - uden at oplyse hvorfor. 

Shape Robotics-aktien er nu nede med 57 pct. de seneste tolv måneder. 

Du kan trykke her, og se hvordan det gik de danske eliteaktier i C25 fredag. 

Millionærklubben

Op eller ned - køb eller sælg? Kun du kan vide, hvad der er det rigtige for dig at gøre med dine investeringer, men andres mening, holdning og pointer kan måske alligevel bidrage til fornyet indsigt i dine aktier. Millionærklubbens dynamiske duo, Lars Persson og Lau Svenssen står klar til at tjekke ind på dagens marked og til at servere deres uforbeholdne mening, når de svarer på lytterspørgsmål. Vært: Bodil Johanne Gantzel