Det danske selskab Swiss Properties Invest, der investere i erhvervsejendomme i Schweiz, har skaffet 17 mio. kr. fra investorer til et nyt køb.

Sammen med penge, som ejendomsselskabet allerede har - og et planlagt lån fra en schweizisk bank - vil selskabet investere omkring 90 mio. kr. i nye ejendomme i Schweiz, oplyser selskabet i en meddelelse.

Swiss Properties Invest ejer i dag ni ejendomme og vil bruge pengene til at udvide sin portefølje. Fokus er på erhvervsejendomme i Schweiz, hvor den danske virksomhed ser gode muligheder for stabile investeringer og langsigtet værdi.

Den vellykkede pengejagt sikrer, at det danske selskab kan være mere kræsen i sine opkøb, oplyser direktør Gert Mortensen. Målet er ikke at købe hurtigere, men at købe de rigtige ejendomme til den rigtige pris.

»Vi gennemfører en kapitalrejsning for at kunne udbygge porteføljen på de rigtige vilkår – ikke for at løbe stærkere, men for at kunne være mere selektive. Når vi investerer, skal kvaliteten være høj, og casen skal kunne stå på egne ben,« lyder det fra Gert Mortensen.

Han peger også på, at det er blevet sværere at rejse penge. Investorer stiller i dag større krav til dokumentation, strategi og troværdighed.

Swiss Properties Invest arbejder med et lokalt netværk i Schweiz, som giver adgang til ejendomme, der ikke altid bliver sat åbent til salg. Ifølge selskabet kan det give en fordel, når de skal finde gode investeringer.

Kapitalrejsningen er gennemført med deltagelse fra flere investorer, blandt andet personer fra selskabets bestyrelse og ledelse. Strategien er fortsat den samme: at investere i schweiziske ejendomme med fokus på stabil drift og langsigtet afkast.