Investorer anbefales at afvente udviklingen, når det kommer til køb eller salg af Ørsted-aktien.
Det er essensen af en ny vurdering fra Sydbank af aktien i det danske selskab, der bygger havvindmølleparker.
Banken har en Hold-anbefaling på Ørsted-aktien, hvilket dækker over, at du anbefales at holde fingeren fra handelsknappen og i stedet se tiden an.
Banken har set på Ørsted-aktien, efter det er kommet frem, at Equinor vil købe aktier i det danske selskab i forbindelse med Ørsteds jagt på penge. Det kan du læse om i Equinor vil købe Ørsted-aktier'.
- Ørsted-investorerne kan imødese en periode med højere usikkerhed end vanligt frem mod og hen over perioden med aktieemissionen, oplyser Sydbank.
Det er ifølge Sydbank uvist, hvorvidt den danske stat vil øge sin ejerandel i selskabet, men Equinor ønsker et tættere strategisk samarbejde. Det åbner ifølge Sydbank for spekulationer om, hvorvidt Equinor på et tidspunkt, når Ørsted-forretningen er genoprettet finansielt og indtjeningsmæssigt, kan have interesse i at øge ejerandel og indflydelse betragteligt.
Det fremgår af bankens hjemmeside, at banken har en hold-anbefaling på Ørsted-aktien.
