Aktierne i elbilproduncenten Tesla er halveret siden rekordkursen for knap et år siden - 4. november sidste år.

Fredag faldt aktien 7,6 pct. til 204,99 dollar. 4. november sidste år lukkede aktien i 409,97 dollar - det højeste niveau nogensinde.

Med fredagens kurs har Tesla dog fortsat en høj markedsværdi. Den er 642 mia. dollar eller 4911 mia. kr.

Udover at højtværdisatte aktier som Tesla og andre teknologiaktier har været ramt af rentestigningerne, der påvirker værdisættelsen af den slags aktier markant, så har Tesla en egen liste med grunde til faldet, skriver Bloomberg og peger på:

Leveringer af biler i tredje kvartal blev ramt af logistikproblemer, frygt for at stigende priser på selskabets biler kan ramme efterspørgslen. Teslas fabrik i Shanghai er ramt af produktionsforstyrelser grundet corona-nedlukninger i byen. Desuden er Tesla som andre bilproducenter ramt af mangel på komponenter og stigende priser på råvarer.

.\˙ MarketWire