Pandemien lægger fortsat låg på udviklingen i ALK-Abelló og skaber udfordringer for både sælgere og produktionsfolk.
Omsætningen er vokset 13 pct. fra andet kvartal sidste år, men med til historien hører, at ALK havde nulvækst i andet kvartal sidste år, hvor salget af de injektionsbaserede vacciner faldt markant især i USA, fordi klinikker var lukket under coronaudbruddet.
Tabletsalget steg dog 25 pct. i andet kvartal sidste år, og fremgangen er fortsat i år med en stigning på 23 pct. i andet kvartal. Desuden er salget af de injektionsbaserede vacciner steget 4 pct., på trods af at pandemien stadig volder problemer.
»Salget er stadig trykket. Jeg har eksempelvis ikke været i USA i over halvandet år nu, og vi kan vi ikke trykke igennem. Sælgere må stadig arbejde hjemmefra, så det er bestemt med gaffatape og plaster, at maskinen kører,« siger administrerende direktør i ALK Carsten Hellmann til Ritzau Finans.
Pandemien skaber desuden bøvl for ALK's produktion.
»Der hvor vi er mest ramt, er i forhold til at skaffe materialer.«
»Det handler om at få filtre, dimser og poser. Det er en evig kamp at få skaffet det, dels fordi mange leverandører er blevet beordret af regeringer til at prioritere covid-19-vacciner, men også fordi kapaciteten er lavere, fordi leverandørerne selv er ramt af covid-problemer,« siger Carsten Hellmann.
ALK har dog fået produktionen til at hænge sammen, og der ifølge Carsten Hellmann kun enkelte produkter i USA, som ikke kan leveres.
»Så vi kan godt holde den kørende. Hvor højt salget ville have været uden covid er svært at sige, men vi har haft 13 pct. vækst og har lige opjusteret forventningerne og laver en halv milliard på EBITDA i år, så vi er glade,« siger Carsten Hellmann.
Læs også: Vestas nedjusterer - få overblikket her
Læs også: Nordnet om ISS: Investorerne styrket i troen på en turnaround
/ritzau/FINANS