Underskuddet vokser hos kriseramte Aston Martin: Topchefen fastholder optimistisk prognose trods tab


Den kriseramte britiske bilproducent Aston Martin fortsætter med at udvide sine underskud, mens selskabet kæmper for at skabe fremdrift i sin seneste redningsplan.
I andet kvartal løb tabet før skat op i 88,7 mio. pund svarende til ca. 118 mio. dollar, skriver Bloomberg News.
Det vækker opsigt, fordi der er tale om en forværring fra et underskud på 61,2 mio. pund i samme periode sidste år.
Trods de røde tal fastholder Aston Martin sin prognose om en markant forbedring af forretningen i år. Topchef Adrian Hallmark understreger, at selskabet befinder sig på rette kurs:
»Resultatet for første halvår viser, at vi er godt på vej til at levere væsentlige finansielle forbedringer i år sammenlignet med 2025,« udtaler han.
Læs også: Analytikerne ser et markant potentiale i Meta-aktien
Siden den canadiske milliardær Lawrence Stroll trådte til i 2020, har Aston Martin haft svært ved at gennemføre en succesfuld genopretning. Salget og indtjeningen har været hårdt ramt af forsinkede produktlanceringer, kvalitetsproblemer, en økonomisk afmatning i Kina samt amerikanske toldsatser.
Aston Martin har gentagne gange været nødt til at rejse ny kapital for at dække sine tab og dæmpe den voksende gældsbyrde. Ved udgangen af juni nåede nettogælden op på 1,54 mia. pund, hvilket understreger udfordringernes omfang.
Omsætningen i andet kvartal bød dog på et lyspunkt med en stigning på hele 62 pct. til 358,2 mio. pund – primært drevet af leverancer af eksklusive sportsvogne som Valhalla.
Samtidig nærmer selskabet sig et neutralt frit cashflow (justeret for rentebetalinger), hvilket er en afgørende milepæl i bestræbelserne på at vende skuden mod overskud.
Læs også: Hermès slår forventningerne midt i luksuskrisen - overrasker med stærkt salg trods aktiedyk
Læs også: Værdier styrer pengene: Markant flere vil selv bestemme, hvor pensionen investeres