Vestas får kniven af investorerne i mandagens børshandel.
Det sker, efter handelsusikkerheden på ny blusser op, fordi USA og Kina igen truer med nye høje toldsatser, skriver nyhedsbureauet MarketWire.
Vestas-aktien styrtdykker med 4 pct.
Selvom faldet ser voldsomt ud i dag, maner chefanalytiker hos Sydbank, Jacob Pedersen, til ro.
»Det er raslen med toldkrigssablen, som gør, at Vestas har det svært, da de importerer komponenter fra Kina til USA. Enhver øget told fra USA mod Kina er derfor noget, som kan mærkes hos Vestas,« siger chefanalytikeren.
Jacob Pedersen vurderer, at truslerne fra den amerikanske præsident, Donald Trump, er en del af hans forhandlingstaktik i forhold til at lande en fornuftig aftale med Kina. Derfor kommer Trump med nogle voldsomme udmeldinger og så trækker han i land igen, og derfor forventer Jacob Pedersen også en normalisering.
»Det er ikke sådan, at jeg tænker, det er vilkårene for Vestas, når jeg kigger fremad,« siger chefanalytikeren, og holder fast i Sydbanks 'køb'-anbefaling på vindmølleproducenten.

Stor guide: 57 geniale gaver
