Henter kommentarer

Vestas-direktører sælger ud: Det skal du måske lægge i det


Der er jo en signalværdi i, når man køber eller sælger aktier.

Sådan lyder det fra aktieanalysechef i Sydbank, Jacob Pedersen. Det sker i en kommentar til, at flere Vestas-direktører har solgt aktier.

Dog tror han ikke, at man skal lægge det store i at, tre medlemmer af Vestas-toppen sælger aktier for 4 mio. kr. i virksomheden.

»Det, at det kommer ret hurtigt efter et regnskab, fortæller mig, at det er noget, der har været planlagt. Det er ikke noget, der kommer ud af det blå,« siger han.

Læs også: Vestas-top sælger ud for millioner

Han forklarer, at i langt de fleste tilfælde handler det om, at der er noget privatøkonomisk, der skal løses.

»Investorerne vil lige meget hvad der ligger bag, blive ramt af den tanke eller den signalværdi, at disse mennesker sælger deres aktier, fordi de ikke tror på, at den kan stige mere.«

Han tilføjer, at man skal huske, at man som direktionsmedlem i et selskab, som Vestas, ikke må sælge aktier, når man har lyst, men kun i nogle meget snævre vinduer efter regnskabet.

Læs også: Teknisk Set med Lars Persson: Er det et ægte købssignal?

Dette vindue henviser investeringsøkonom i Nordnet, Per Hansen, også til som en mulig forklaring.

»Man skal selvfølgelig være observant og bemærke handlerne, men man skal nok ikke overdramatisere betydningen,« siger han og tilføjer:

»Jeg ville ikke bruge disse handler som en købs- eller salgs- indikator i Vestas.«

Ifølge Bloomberg har ni analytikere en købsanbefaling, 14 har en hold-anbefaling og 10 har en sælg-anbefaling.

Læs også: Lau Svenssen: Vestas læner sig op ad en kapitaltilførsel

Læs også: Vestas ramt af nye kursmål – få overblikket her