DFDS ser i kølvandet af pandemiens tilbagegang og på trods af krigen i Ukraine stor fremgang i andet kvartal.
»Det er vores bedste kvartal nogensinde,« siger Torben Carlsen, administrerende direktør i DFDS, til Børsen.
Folk er begyndt at rejse igen, og det kan mærkes hos DFDS. Rederiet har i andet kvartal haft stor succes med færgepassagerer sammenlignet med 2021. Og det er på trods af, at selskabet har nedlagt sine russiske aktiviteter
»Vi opnåede et stærkt resultat for 2. kvartal baseret på en solid indsats fra hele organisationen. Vi er godt på vej til at fortsætte med at vokse, mens vi tilpasser os til både udfordringer og muligheder,« fortæller Torben Carlsen i forbindelse med regnskabet for andet kvartal.
Læs også: Buffett skrotter aktier i teleselskab
Selskabets passagertransport er de sidste 12 måneder steget med 195,5 pct. sammenlignet med de forrige 12 måneder.
Juli er den måned, der bedst kan sammenlignes med resultaterne før covid-19. I juli havde rederiet 639.000 passagerer, det svarer til 90 pct. af passagerer i samme måned i 2019
Rederiet har dog i juli måned set en nedgang på fragt på 6,2 procent sammenlignet med samme måned i 2021. Det skyldes blandt andet nedgang i bil- og papirfragt i ruterne mellem Sverige og kontinentet. Derudover er der lidt tab fra færre ture til balkanlandene grundet krigen.
Læs også: Jyske Bank tromler forventninger
Omsætningen var højere end i samme periode året før, og overskuddet før skat blev fordoblet. Derudover har rederiet opjusteret sine forventninger til vækst i omsætning.
Se resultaterne for andet kvartal af 2022 nedenfor:

DFDS' forventninger til 2022:

.\˙ MarketWire
