Først forudså de en pæn fremgang, men verden har ændret sig, og nu tror Verdenshandelsorganisationen, WTO, ikke længere på stigende handel i 2025.
Det skriver organisationen i en ny rapport.
Her forudser WTO en nedgang i verdenshandlen på 0,2 pct. i 2025. En markant justering af udsigterne, som oprindelig lød på en stigning på 2,7 pct.
Den voldsomme nedjustering kommer i kølvandet på Donald Trumps nye høje toldsatser, som den amerikanske præsident har indført på især kinesiske varer.
Faktisk kan billedet blive endnu mere dystert, for hvis situationen med indførslen af straftold, samt usikkerheden omkring handelspolitikken forværres, kan det føre til et endnu skarpere dyk på 1,5 pct. ifølge WTO.
Kaster man et blik ned over WTOs opgørelse målt på forskellige regioner, ser det ud til, at det er den del af verden, som USA tilhører, der bliver ramt hårdest.
I Nordamerika spår WTO nemlig en nedgang i eksporten på 12,6 pct. og et fald på 9,6 pct. for importen i 2025.
De nye og dystre fremskrivninger vækker bekymring hos Ngozi Okonjo-Iweala, som er generaldirektør i WTO.
»Jeg er dybt bekymret over usikkerheden omkring handelspolitikken, herunder den amerikansk-kinesiske stand-off,« siger Ngozi Okonjo-Iweala ifølge WTOs meddelelse og fortsætter:
»Den seneste deeskalering af toldspændinger har midlertidigt lettet noget af presset på den globale handel. Den vedvarende usikkerhed truer dog med at virke som en bremse for den globale vækst med alvorlige negative konsekvenser for verden især de mest sårbare økonomier.«
Læs også: Lau Svenssen peger på to europæiske aktier på tilbud
Læs også: Amerikansk storbank ændrer holdning: Anbefaler at købe denne C25-aktie