Det danske biotekselskab Zealand Pharma fastholder forventningerne til årets resultat, og ser frem mod et kommende arrangement i december, hvor man vil løfte lidt af sløret for sin fedme-pipeline. 

Det fremgår af selskabets regnskab for tredje kvartal, samt de første ni måneder af året. 

Her fremhæver Zealand Pharma også, at selskabets fedmekandidat Survodutide, som Zealand Pharma udvikler sammen med Boehringer Ingelheim, er blevet sendt til fase-3 forsøg. 

Derudover vil selskabet afholde et Research and Development-event i december, hvor man vil fortælle mere om sin pipeline indenfor fedme: 

»At Survodutide er på vej ind i globale fase 3-forsøg indenfor fedme ved Boehringer Ingelheim er et væsentligt skridt for Zealand.  Samtidig er jeg virkelig begejstret for den acceleration vi ser med vores pipeline af selvejede og differentierede fedmekandidater. Vi ser frem til at dele mere af det videnskabelige og kliniske rationale bag disse aktiver ved vores Fedme R&D-arrangement den 5. december,« lyder det i regnskabet fra CEO, Adam Steensberg. 

Zealand Pharma fastholder sine forventninger til året om nettodriftsomkostninger i niveauet 800-900 mio. kr. Selskabet har ikke nogen guidance på omsætningen for året, da der er for stor usikkerhed omkring denne i øjeblikket. 

I forbindelse med regnskabet offentliggør Zealand Pharma også tal for de første ni måneder af 2023. Selskabet har her omsat for 319,5 mio. kr. mod 80 mio. kr. i samme periode sidste år. 

Nettodriftsomkostningerne i de første ni måneder af 2023 var på 633,1 mio. kr. mod 676,2 mio. kr. i samme periode 2022.