Zealand Pharma kan tirsdag morgen meddele, at personer på deres GLP-1-medicin, survodutide, som er udviklet i samarbejde med Boehringer Ingelheim, opnåede et vægttab på 16,6 pct.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

Derudover viste det 76 uger lange fase 3-forsøg betydelige metaboliske forbedringer hos personer med fedme eller overvægt samt et potentiale til at adressere relaterede tilstande som leversygdomme.

Da survodutide er licenseret til Boehringer Ingelheim, står Zealand Pharma til at modtage royalties i størrelsesordenen en høj encifret til lav tocifret procentdel af det globale salg samt potentielle milepælsbetalinger på op til 315 mio. euro.

Læs også: Chefstrateg om kursfest: Det her kan slukke lyset

Læs også: Nationalbanken slår alarm

Millionærklubben

Intentionerne fejler sikkert ikke noget, og viljen er der garanteret også, når virksomheder bliver stiftet. Alligevel kan meget gå galt undervejs. Men hvad får nogle til at blive stærke, gode og succesrige, mens andre aldrig får luft under vingerne og måske ligefrem afgår ved døden? Dét debatterer Millionærklubben tirsdag sammen med Mogens Vinther Møller, der netop nu er bogaktuel med bogen: “Succes og overlevelse i danske virksomheder”. I studiet sætter Lau Svenssen desuden fokus på dagens marked og aktuelle nyheder. Vært: Bodil Johanne Gantzel