»Drop det. Brug jeres tid på noget andet!«

Sådan lyder anbefalingen fra seniorrådgiver Søren Verup fra Beierholm Finansiel Rådgivning, da snakken falder på refusion af udbytteskat for udenlandske aktier i tirsdagens afsnit af Euroinvestors podcast, Millionærklubben. 

Det er nemlig sådan, at hvis man får udbetalt udbytte af aktier fra et andet land, så betaler man udbytteskat i det pågældende land, hvor aktien er børsnoteret samt herhjemme i Danmark. 

Men hvis man betaler mere end 15 pct. i udbytteskat i det land, hvor aktien er børsnoteret, kan man få refunderet en del af den udenlandske udbytteskat.

Ifølge Søren Verup er det dog ikke tiden værd at søge om refusion. 

»Det er frygteligt besværligt. Især i USA. Og der kan man heller ikke søge det hele tilbage,« forklarer han. 

»Min anbefaling er, at hvis man har masser af tid, så kan man godt gøre det. Jeg har set de papirer, der bruges til at søge om udbytteskat i USA, og der er det nogle formularer på papir. De er på mange sider og med så mange tal, og man skal godkende med ID og alt muligt,« tilføjer han.

Hans løsning er derfor noget andet:

Accepter, at der er en form for dobbeltbeskatning og ellers så køb igennem en investeringsfond.

I en typisk dansk investeringsforening søger de nemlig for dig om at få udbytteskat tilbage. Man skal dog være opmærksom på, at det gør de ikke nødvendigvis i ETF'er, forklarer seniorrådgiveren.

»Man kan også bede sin bank om at gøre det. De har professionelle, der forstår sig på det, men det koster selvfølgelig en del,« påpeger han.

Hvis man handler gennem Nordnet har de en automatisk refusionsaftale med skattemyndighederne i Sverige, Finland, USA og Canada, som automatisk sikrer, at der kun trækkes 15 pct. i udbytteskat.

Ved aktier i andre lande er det dig som investor, der selv skal søge om refusion.

Læs også: To særlige datoer har stor betydning for skatten på dine aktiegevinster

Læs også: Skatteekspert: »Jeg vil ikke sige, at udbytteaktier er gode«