Henter kommentarer

Formueforvalter: Det forklarer vigtig beslutning


Finanskriser kan have meget store og langvarige økonomiske konsekvenser.

Det er en af grundene til, at investorer, analytikere og kommentatorer er så opmærksomme på, hvad den amerikanske centralbank gør med renten. Det forklarer chefstrateg Mikael Olai Milhøj fra formueforvalteren Sterna Capital Partners.

Det sker, efter den amerikanske centralbank onsdag aften har hævet sin toneangivende rente med 0,25 procentpoint, så den når op i intervallet 4,75-5 procent. Der er dog en særlig grund til, at centralbanken ikke hæver renten hverken mere eller mindre.

Læs også: Dansk folkeaktie i voldsom stigning - sådan mener Jyske Bank, du bør handle aktien

Federal Reserve er med hans ord ”bankernes bank” og centralbanken har ansvaret for den finansielle stabilitet.

»Derfor er det vigtigt, at centralbanken skeler til, hvordan finanssektoren reagerer på de kraftige renteforhøjelser, vi har set det sidste 1-1,5 år.,« påpeger Mikael Olai Milhøj.

Den sidste tids bankkrak skabte dog tvivl om, hvorvidt centralbanken ville holde en pause med rentestigningerne.

Før bankkrisen var markedet begyndt at forvente en renteforhøjelse på 0,50 procentpoint på grund af den høje inflation, forklarer Mikael Olai Milhøj.

Læs også: Norsk børshus ser Ambu-aktien som attraktiv - her er forklaringen

»Med den seneste tids uro in mente giver det måske mening at være mere forsigtig med yderligere stramninger af pengepolitikken i form af renteforhøjelser. På den anden side er inflationen stadig alt for høj, og det er stadig en vigtig opgave at få ned til 2 pct.-målsætningen igen,« forklarer han.

Det skal dog foregå på en ordentlig måde, understreger chefstrategen.

»Vi ved fra historien, at finanskriser kan have meget store og langvarige økonomiske konsekvenser, og derfor er den slags kriser meget deflationære af natur. Man vil med andre ord risikere at få inflationen til at falde under 2-procent-målsætningen, hvilket altså heller ikke er i overensstemmelse med centralbankens mandat,« forklarer han.

Med rentestigningen onsdag aften er renten nu sat op med 4,75 procentpoint i løbet af 13 måneder.