Siden coronakrisen for alvor kom til Danmark tilbage i 2020, er boligmarkedet blevet mere og mere glohedt for hver måned.

I årets første tre måneder steg huspriserne med 4,5 pct., hvilket er den højeste prisstigning siden 2006. Også lejlighedspriserne buldrede i vejret med 4,3 pct., og for sommerhusenes vedkommende lyder prisstigningen i årets første kvartal på 7,1 pct.

Det viser nye tal fra Finans Danmark.

Cheføkonom i Arbejdernes Landsbank, Jeppe Juul Borre, understreger, at der er tale om markante prisstigninger. Det skriver han i en kommentar til de netop offentliggjorte tal.

»Det helt vilde tal, som boligmarkedet præsterer i den her tid, og farten er kommet alt for højt op. Prisstigningerne har brudt hastighedsgrænsen. Det har i snart et år været noget nær en folkesport at købe bolig,« skriver han og fortsætter:

»Den brandvarme efterspørgsel har kort og godt sat boligudbuddet skak mat. Og netop det lave udbud har sammen med den høje efterspørgsel resulteret i de her prisstigninger, som man med dagens tal næsten kun kan måbe over.«

Med de nye tal for årets første tre måneder, ligger priserne på huse, lejligheder og sommerhuse i dag ligger henholdsvis 11,6 pct., 11,9 pct. og 20,8 pct. højere sammenlignet med for et år siden.

Læs også: Dansk kapitalforvalter om biotekaktie: »Aktien sendes i hullet i dag«

Læs også: Snart bliver det nemmere at rejse: Her får du mest for pengene på din sommerferie