Boligudbuddet ligger bomstille, og det har det stort set gjort i tre måneder nu.
Det afslører nye tal fra Finans Danmark.
I oktober faldt udbuddet med 2 boliger, hvilket svarer til en ændring på -0,006 pct., og i alt er der i dag 34.181 huse, lejligheder og sommerhuse med et til salg-skilt.
Er man på udkig efter en bolig, har man en smule flere boliger at vælge mellem end ellers, lyder det i en skriftlig kommentar til de nye tal fra Jeppe Juul Borre, cheføkonom i Arbejdernes Landsbank.
»Den korte konklusion er, at boligkøberne har fået en lille smule bedre forudsætninger i jagten på drømmeboligen uden dog at stå med decideret gode kort på hånden. Hastigheden på boligmarkedet er gået ned, og stigningen i udbudspriserne er bremset op, som giver lidt mere manøvrerum for boligkøberne. Men man står som køber stadig overfor noget nær det laveste antal boliger at vælge mellem i 15 år, og det ligger i de her måneder fuldstændig bomstille.«
Tilbage i februar ramte boligudbuddet bunden, mens det i dag er 12 pct. højere. Sammenlignet med et år siden, er udbuddet dog 12 pct. lavere og tæt på det laveste niveau fra 2006.
Læs også: Meme-aktie slår analytikernes forventninger
Læs også: Nu åbner forskudsopgørelsen snart
