I maj var renten på boliglån på sit laveste i flere år.
Det viser denne måneds rentestatistik fra Mybanker, der opgør de renter, bankkunder får tilbudt af bankerne gennem Mybankers portal.
De gennemsnitlige tilbudte renter på både boliglån og andelsboliglån i banken faldt med 0,1 procentpoint i maj, og dermed er enten på begge typer lån nede på et gennemsnit på 3,9 pct. i maj.
»Boliglånsrenten er nu den laveste i statistikkens seksårige historie. Og før det havde renterne været faldende i flere år, så det er usædvanligt lave renter, bankerne nu tilbyder på lån til boligkøb,« siger Mybankers cheføkonom Jens Hjarsbech.
Læs også: Dansk fedmekomet foreslår stort udbytte: Så meget kan der være på vej til investorerne
Læs også: Økonom om udbyttefest fra dansk selskab: 'Interessant'
Millionærklubben Eksklusiv: Halvårsstatus - Millionærklubbens aktiekonkurrence spidser til
De konkurrerer på daglig basis i klubbens aktiekonkurrence, der handler om at få 250.000 kr. til at vokse mest muligt i løbet af et år. Men hvordan går det egentlig for de tre porteføljeforvaltere hér halvvejs igennem 2025? Mød Millionærklubbens faste panel den 26. juni til en aften, hvor forvalterne må stå til ansvar for deres valg og fravalg, og hvor de samtidig afslører, hvordan de har tænkt sig at sætte slutspurten ind i kampen om ikke kun pengene, men i høj grad også æren.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg,
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
og Michelle Nørgaard, senior aktiestrateg hos Jyske Bank.
I løbet af aftenen byder vi også på et glas vin, øl eller sodavand og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer


