Topchef advarer om massive prisstigninger: Flybilletter kan stige 20 pct. næste år


Europæere der ønsker at få sig en billig flyvetur skal fremadrettet regne med at få flere penge op af lommen, hvis de vil flyve med lavprisselskabet Ryanair.
Sådan lyder det fra topchef Michael O'Leary, der peger på at højere oliepriser vil føre til prisstigninger på billetter i 2027, når selskabets brændstofhedge udløber. Han refererer til, at Ryanair har beskyttet (hedget, red.) sig mod udsving i priserne på brændstof på en finansiel kontrakt, der udløber til næste år.
- Vi står altså over for 2027, hvor vi har markant højere oliepriser. Jeg tror, de vil blive overvæltet i betydeligt højere flybilletpriser, siger O'Leary til CNBC.
- Kunderne i markedet har været skærmet de seneste 12 måneder, men de afdækningsaftaler er ved at udløbe. Der er stadig ingen løsning i Mellemøsten. Flybrændstof koster i dag 170 dollar pr. tønde. Det er altså en meget markant omkostningskløft, vi alle står over for næste år. Jeg tror, man kommer til at se flybilletpriserne stige på tværs af Europa næste år med 10 pct., måske endda 20 pct., tilføjede O'Leary.
Udtalelserne falder på mandag, hvor selskabet har præsenteret regnskab for første halvår af regnskabsåret 2027.
Her landede Ryanair et overskud på 2,1 mia. euro - svarende til 15,6 mia. kr. Det var dog lavere end i samme periode året før, hvor overskuddet var på 2,5 mia. euro.
Ryanair-aktien stiger en smule i mandagens handel.
Læs også: Danskerne hamstrer C25-gigant efter vild vending - men én favorit sælges massivt ud
Læs også: Frygt for tech-nedtur: Investorer betaler kassen for at sikre enorme gevinster
Millionærklubben Eksklusiv: Danmarks største aktietalent
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer
De sidste mange uger har det været muligt at spille med i Millionærklubbens Aktiespil, og selvom tusindvis af danskere har kastet sig helhjertet ind i kampen, blev det for mange også tydeligt, at det kan være særdeles vanskeligt at skabe gode afkast på kort tid.
Så hvad kan man lære af at konkurrere om titlen som Danmarks største aktietalent? Millionærklubben dykker ned i konkurrencen, ser på udvalgte porteføljer i spillet og debatterer, om der er grund til fortsat at satse på de aktier, som vinderne kastede sig over.
Hør også klubbens faste hold dele ud af de erfaringer, de selv fik i aktiespillet og få deres bud på vinderaktier i “den virkelige verden”.
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen og Tudborg
Lars Persson, teknisk analytiker hos Aktierådet
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
Michelle Nørgaard, aktiestrateg og partner hos Lumina Ejendomme
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.