Teknologiselskabet Anthropic, der står bag den populære sprogmodel Claude, udgiver mandag eftermiddag sit børsprospekt.

Dermed er tech-selskabet nu et skridt tættere på at ramme børsen i USA.

Af prospektet fremgår det ikke, hvilken værdiansættelse Anthropic vil børsføres til, ligesom det heller ikke fremgår, hvilken pris pr. aktie selskabet sigter efter i processen.

Dog viser selskabet sine regnskabstal fra første halvår 2026 samt de forgående år 2023-2025.

I løbet af de første seks måneder i 2026, har Anthropic præsteret en vanvittig fremgang i omsætningen på hele 1300 pct.

I første halvår af 2026 omsatte selskabet for 16,28 mia. dollar mod 1,16 mia. dollar i samme periode i 2025.

Tallene viser, at selskabet fortsat har underskud på driften, men at der er fremgang.

I 2025 var der tale om et driftunderskud på 2,13 mia. dollar mod knap 700 mio. dollar i første halvår af 2026.

På bundlinjen har Anthropic dog fortsat et kæmpe underskud i første halvår af 2026. I første halvår af 2026 var underskuddet på bundlinjen på 80,7 mia. dollar, mod 12,9 mia. dollar i samme periode sidste år.

Det har tidligere været fremme, at Anthropic planlægger en børsnotering i november, hvilket vil foregå under tickerkoden ANT, fremgår det af prospektet.

Du kan læse mere om processen her. 

Millionærklubben

Der er lagt op til et brag af en uge på aktiemarkederne med regnskaber fra giganter som Microsoft, Alphabet og Amazon, samt rentemøder i både Federal Reserve og ECB. Sidste uge bød på fortsat nervøsitet på markederne som følge af højere oliepris og nye fald til chipaktierne. Hvordan reagerer investorerne på denne uges nyhedsstrøm? Lars Persson, Michelle Nørgaard og Helge Larsen er i studiet og runder også fredagens data fra Genmab, samt den seneste tids nyheder fra bl.a. DSV og Novo. I studiet: Lars Persson, analytiker i Aktierådet Michelle Nørgaard, selvstændig investor Helge Larsen, investor og redaktør, Proinvestor Vært: Lasse Ladefoged