Den danske lydkæmpe GN Store Nord skuffede i sit årsregnskab for 2025.
Men det har ikke fået danske AL Sydbank til at ryste på hånden. Banken vurderer nemlig, at aktien forsat er attraktiv og fastholder sin køb-anbefaling.
Selvom selskabet kom svagere ud af 2025 end forventet, både på salget og indtjeningen, ser AL Sydbank et markant potentiale, der endnu ikke er indregnet i aktiekursen.
Læs også: GN Store Nord vil vende tilbage til vækst i 2026
Det mest centrale i regnskabet er GN Store Nords prognose for 2026.
Her forventer selskabet positiv organisk vækst på tværs af samtlige tre forretningsområder - Hearing, Enterprise og Gaming - samt en EBITA-margin på mellem 11,5 og 13,5 pct.
EBITA-marginen fortæller helt enkelt, hvor mange øre GN Store Nord sidder tilbage med i overskud på selve driften for hver krone, de sælger for.
AL Sydbank vurderer, at det kan fungere som en kurstrigger, hvis selskabet leverer på disse målsætninger - især i divisionen ’Enterprise’, der blandt sælger lydprodukter til virksomheder.
GN Store Nord-aktien er faldet markant det seneste år, hvilket ifølge AL Sydbank afspejler alt for dystre fremtidsudsigter.
Banken venter et indtjeningsmæssigt stærkere selskab på længere sigt, og vurderer derfor, at den nuværende aktiekurs er et attraktivt indgangspunkt for investorer.
AL Sydbank påpeger, at risikobilledet især præges af en mulig eskalering af toldkrige og et tilbageholdende privatforbrug, som kan lægge en dæmper på fremgangen.
GN Store Nord-aktien er i løbet af det seneste år faldet med lige over 30 pct.
Læs også: Lau Svenssen satser på stor dansk aktie: Tror den kan stige mere end 100 pct.


