Henter kommentarer

Bilgigant fyrer tusindvis af ansatte


Ford vil fyre 3.800 ansatte i Europa.

Den amerikanske bilgigant har annonceret, at man vil afskedige 2.300 ansatte i Tyskland, 1.300 i Storbritannien og 200 job andre steder i Europa. Det skriver Bloomberg News.

Det sker for at slanke strukturen, på vejen mod et større fokus på elektriske biler ifølge finansmediet.

Ændringerne er nødvendige for Fords fremtid på kontinentet, forklarer chefen for Fords elektriske køretøjer i Europa, Martin Sander.

»At bane vejen for en bæredygtig og rentabel fremtid for Ford i Europa kræver bredt baserede handlinger og ændringer i den måde, vi udvikler, bygger og sælger Ford-køretøjer på,« siger Martin Sander ifølge Bloomberg News.

Fords mål er, at hele koncernens produktkatalog i Europa skal bestå af elkøretøjer i 2035.

Ford har tidligere meldt ud, at man ville sænke priserne på elbilerne, som modtræk til Teslas store prisfald. Læs mere her.

Læs også: Medicingigant passerer særlig kursgrænse

Læs også: Den danske økonomi vækster kraftigt – 'det er en overraskelse for os'