Carlsberg har onsdag aften besluttet sig for at trække sin guidance for 2022, samtidig med at selskabet ophører med at producere og sælge Carlsberg-mærket i Rusland. Forretningen i Baltika Breweries, som er separat fra hovedbrandet fortsætter derimod sin drift.

Det fremgår af en meddelelse til fondsbørsen.

»Udviklingen i Ukraine og Rusland vil påvirke koncernens økonomiske resultater negativt for 2022. Koncernens aktiver på begge markeder kan også være genstand for ikke-kontante værdiforringelse og nedskrivninger« oplyser Carlsberg og fremhæver, at de to markeder udgjorde 13 pct. af omsætningen og 9 pct. af driftsoverskuddet sidste år.

Carlsberg peger dog på, at salget uden for Ukraine og Rusland kun er påvirket i begrænset omfang, men at øgede råvarepriser har en negativ effekt.

»På grund af den meget høje usikkerhed relateret til Ukraine og Rusland og den mulige indirekte påvirkning på resten af koncernen, anser vi det ikke for fornuftigt at give guidance for 2022 og suspenderer derfor vores indtjeningsforventninger for året«.

Carlsberg, der i sin meddelelse støtter op om Ukraine og fordømmer den russiske invasion af landet, besluttede sig i sidste uge for at stoppe yderligere investeringer i Rusland, ligesom markedsføringsindsatsen for Carlsberg siden er blevet indstillet.

Koncernen fortæller desuden, at den støtter op om sine 1300 medarbejdere i Ukraine, ligesom den har doneret 10 mio. euro til nødhjælp, men at koncernen også er bekymret for sine russiske medarbejdere.

»Vi føler en moralsk forpligtelse over for vores russiske kolleger, som er en integreret del af Carlsberg, og som ikke er ansvarlige for regeringens handlinger«, heddet det.

Carlsberg fremhæver på den baggrund, at selskabet har været til stede i Rusland siden 2000 som ejer af Baltika, hvor der er 8400 ansatte.

»Baltika Breweries vil blive drevet som en separat virksomhed med det formål at forsørge vores medarbejdere og deres familier« forklarer bryggerikoncernen.

Læs også: Carlsberg udtaler sig om situationen i Rusland

Læs også: Naturgasprisen i kæmpe u-vending efter prishop - falder over 25 pct.

.\˙ MarketWire