Verdens største producent af mikrochips, TSMC, har i første kvartal omsat for hele 35,6 mia. dollar.

Det er en stigning på 35 pct., når man sammenligner med samme kvartal sidste år.

Det fremgår af en rapport fra selskabet.

Ifølge CNBC er det især efterspørgslen fra store selskaber som Apple og Nvidia, der er med til at drive udviklingen.

Resultatet er inden for selskabets egne forventninger, der lød på et salg på mellem 34,6 og 35,8 mia. dollar.

Overskudsgraden ventes at ligge på mellem 54 og 56 pct.

Den følges nøje af investorer og analytikere, da nøgletallet er et udtryk for, hvor stor en del af omsætningen i virksomheden, der er tilbage, når selskabet har betalt sine driftsomkostninger.

TSMC vil offentliggøre sin fulde rapport for første kvartal den 16. april.

Læs også: Højere brændstofpriser sender inflationen op

Læs også: Selvom olieprisen er faldet markant, holder Lars Persson fast i sine olieaktier: Ser 'fede udbytter'

Millionærklubben

En hæsblæsende børsuge ser ud til at blive lukket ned på positiv maner efter optimisitiske indikationer på en fredsaftale mellem USA og Iran.  Spørgsmålet er, om investorerne er for hurtige på aftrækkeren? Og om der venter en regning i horisonten?   Det diskuterer dagens panel i Millionærklubben denne fredag, hvor vi også skal forsøge at svare på så mange lytterspørgsmål som muligt.  Panelet består i dag af aktiechef i HC Andersen Capital Michael Friis Jørgensen og chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg Lau Svenssen. Vært: Adam Geil 

Millionærklubben Eksklusiv: Fremtiden er teknologisk - sådan investerer du ind i den
Jungletrommerne har lydt længe, og det er næppe nogen nyhed: Kunstig intelligens og nye, teknologiske landvindinger vil fuldstændigt ændre den verden, vi kender af i dag. Men hvad er allerede kendte faktorer, og hvad er fri fantasi?
De ret så store spørgsmål sætter Millionærklubben til debat til dette eksklusiv-arrangement onsdag den 22. april i et helhjertet forsøg på at vurdere, hvordan man investerer ind i en fremtid, ingen kender.
I løbet af aftenen bliver du klogere på de største tendenser inden for kunstig intelligens, og du får eksperternes bud på, hvad der investeringsmæssigt er "hot or not".
Debatten styres af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Bent Dalager, Innovation Lead & Partner hos KPMG,
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital,
og Christian Jain Kongsted, investor og copytrader hos eToro.
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst blive klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer. Køb dine billetter her: www.euroinvestor.dk/arrangementer