Henter kommentarer

Dansk lydselskab genoptager aktietilbagekøb


 

Det danske lydselskab Demant har haft medvind i 2023, hvor aktien er steget 40 pct. i år. 

Nu vælger Demant så at genoptage sit aktietilbagekøbsprogram. 

Det oplyser selskabet i en meddelelse tirsdag morgen. 

Beslutningen »afspejler en betydelig reduktion af gearingen i løbet af 2023 takket være et stærkt cashflow igennem hele året,« fremgår det af meddelelsen. 

»Derudover har opkøbsniveauet været lavere end oprindeligt planlagt, idet nogle opkøb nu forventes at blive lukket i 2024,« skriver Demant

Demant ændrer ikke i forventningerne til 2023 og gearing-multiplen (NIBD/EBITDA) forventes at være indenfor det mellemlange til langsigtede mål på 2,0-2,5. 

Aktietilbagekøb betyder, at et selskab bruger penge på at købe dets egne aktier tilbage i markedet. Det er forenklet sagt en måde at sende selskabets indtjening videre til aktionærerne på.

De købte aktier tages ud af handel, hvilket sænker antallet af tilgængelige aktier i markedet. Et aktietilbagekøb driver alt andet lige aktiekursen op, fordi selskabets værdi fordeles på færre aktier.