Fredag blev en handelsdag, hvor størstedelen af de danske aktier var klædt i rødt.

Aktierne herhjemme faldt med 0,7 pct., når man kigger på det ledende indeks C25.

I det røde hav var det hovedsageligt sundhedsaktierne, der stod imod, og her var Novo Nordisk en af de aktier. 

I den anden ende af C25-indekset fortsætter DSV med at bløde markedsværdi.

Læs også: Lau Svenssen har købt Novo igen: Her er hvorfor

Novo-aktien steg med 0,8 pct. i fredagens handel.

Stigningen kommer i kølvandet på, at den danske medicinalkæmpe har modtaget en positiv tilkendegivelse fra den vigtige europæiske komité CHMP, der har kigget på selskabets potentielle lægemiddel Sogroya.

Komitéen anbefaler, at Sogroya kommer på markedet, så man kan behandle børn, der lever med ISS eller idopatisk lav højde med vedvarende vækstforstyrrelse. Det kan du læse mere om her.

Samtidig har Lau Svenssen valgt at åbne en position i Novo, og han ser frem mod selskabets kapitalmarkedsdag på mandag.

Her kommer investorerne helt tæt på ledelsens ambitioner og drømme for fremtiden. Det kan du dykke ned i her.

Læs også: Han rejser jorden rundt på jagt efter oversete aktier. Garvet investor har fundet 'super billig' aktie, der kan mere end fordoble

DSV-aktien faldt med 2,9 pct., og dermed fortsætter selskabet med at bløde markedsværdi.

Aktionærerne i selskabet kunne ellers nyde godt af en pæn torsdag, hvor aktien steg med over 4 pct.

Aktien i det danske logistikselskab har tabt over 20 pct. af markedsværdien, efter selskabet var ude med sit regnskab for andet kvartal.

Selvom DSV slog forventningerne, og løftede bunden af sin prognose for året, så hæftede investorerne sig ved problemer med integrationen af opkøbet Schenker og en skuffende vejdivision.

Dagens fem bedste i C25-indekset:

Novo Nordisk: +0,8 pct.
Genmab: +0,7 pct.
Demant: +0,6 pct.
Ørsted: +0,5 pct. 
Ambu: +0,4 pct.

Dagens fem dårligste i C25-indekset:

DSV: -2,9 pct.
Pandora: -2,6 pct.
Nordea: -1,8 pct.
Tryg: -1,6 pct.
Carlsberg: -1,6 pct.

Læs også: Centralbank hævede renten - men den vil falde igen, vurderer storbank

Læs også: Konkurrencen spidser til: Hvem skal løbe med ugepræmien i aktiespillet

Millionærklubben

Med centralbankmøder bag os ser investorerne ud til igen at være på afkastjagt i aktiemarkedet, men hvor sætter de ind? Millionærklubben ser på mulighederne fredag morgen og svarer på spørgsmå fra lytterne med aktiechef Michael Friis Jørgensen og teknisk analytiker Lars Persson i studiet. Vært: Bodil Johanne Gantzel

Millionærklubben Eksklusiv: Sådan tænker den professionelle investor – gode tips og tricks til at finde attraktive aktier
Enhver kan kaste sig over investeringer på de finansielle markeder, men hvilke spilleregler gælder der egentlig, og hvordan begår man sig i en verden, hvor også professionelle med enorme pengekasser og stærke analyseafdelinger bag sig agerer på daglig basis?
Det kan du blive klogere på denne aften, hvor Millionærklubben har sat tre eksperter i stævne, der har finansmarkederne som deres daglige arbejdsområde og dermed i den grad kender lusene på deres gang.
Hør, hvordan de går til opgaven med at finde de mest interessante investeringsmuligheder og få indblik i, hvilke områder af aktiemarkedet de finder mest attraktive her og nu.
Aftenens debat ledes af Millionærklubbens vært, Bodil Johanne Gantzel, og i panelet kan du møde:
Nina Movin, adm. direktør for Otto Mønsted A/S
Frederik Engholm, chefstrateg og leder af Makro & Strategi hos Nykredit
Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital
I løbet af aftenen byder vi også på en forfriskning og lidt snacks, så du kan læne dig tilbage, blive inspireret af panelets ekspertviden og ikke mindst bliver klogere på, hvordan du får mest muligt ud af dine investeringer.
Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/arrangementer