Henter kommentarer

Danske Bank om afgørende begivenhed for europæiske aktier: Kan føre til kursoptur


Tirsdag kan blive en afgørende dag for det europæiske aktiemarked.

Det påpeger Danske Banks chefstrateg, Frank Øland Hansen, der i en kommentar sætter fokus på afstemningen om reformen af den såkaldte gældbremse i Tyskland. 

»Reformen vil bane vej for 500 milliarder euro i infrastruktur- og forsvarsudgifter, som kan booste væksten betydeligt i både Tyskland og resten af Europa,« skriver Frank Øland Hansen og fortsætter:

»Vi forventer, at vedtagelsen vil have en positiv effekt på europæiske aktier.«

Læs også: Højere inflation og lavere vækst: OECD ændrer syn på USA efter Trumps handelskrig

Flere aktier, heriblandt danske Rockwool og NKT, har allerede reageret særdeles positivt på udsigten til de store investeringer i vores naboland.

De europæiske aktiemarkeder har altså taget forskud på glæderne, og derfor kan aktiekurserne også hurtigt gå den anden vej, hvis afstemningen om aftalen bliver afsporet, fortæller strategen.

»Skulle der mod forventningen blive kastet grus i maskinen, så vil vi se en tydelig negativ reaktion i europæiske aktier,« skriver Frank Øland Hansen.

Reformen forventes at blive stemt igennem den tyske Bundestag tirsdag, og fredag skal den så til afstemning i overhuset, Bundesrat.

Læs også: 

Læs også: