Indtjeningen  er faldet tilbage for den danske transportmastodont DSV .

Det viser årsregnskabet for DSV torsdag morgen. Indtjeningen faldt i 2023 fra 17,7 mia. kr. mod 25,2 mia. kr. i 2022.

Det står klart, efter driftsindtjeningen i fjerde kvartal landede på 3,9 mia. kr, hvilket skal ses i lyse af, at analytikerne havde forventet en indtjening på driften på 4,2 mia. kr.

Det er baseret på en omsætning, der er faldet til 36,5 mia. kr. i fjerde kvartal 2023 mod 51 mia. kr. i fjerde kvartal 2022. I 2023 faldt omsætningen til 150,7 mia. kr. mod 235,6 mia. kr. i 2022. 

I fjerde kvartal landede DSV et resultat efter skat på 2,9 mia. kr., hvilket flugter med analytikernes forventninger. Det er mindre end i samme kvartal i 2022, hvor indtjeningen lød på 3,7 mia. kr.

DSV holder til i Hedehusene og er kendt for en lang række succesfulde opkøb, som har gjort speditionskæmpen til en af verdens største.

Selskabet er kendt for sin asset light-model, der gør, at DSV kun ejer et fåtal af sine lastbiler og ejendomme selv. I stedet for at brænde inde med tomme lokaler og lastbiler uden fragt, så lejer DSV i stedet tingene af andre.

DSVs aktiekurs tog en tur ned i efteråret, hvor det blev annonceret, at den vellidte topchef Jens Bjørn Andersen skulle vige pladsen til fordel for den nuværende driftsdirektør, Jens H. Lund. 

Nogenlunde samtidig kom det frem, at DSV havde indgået et storstilet samarbejde med Saudi-Arabien om at indgå i et joint venture for at levere logistikken til opbygningen af en kæmpe, futuristisk by under projektet NEOM.

Investorerne var bekymrede for, om DSV stak hånden ned i en hvepserede ved at samarbejde med Saudi-Arabien, som er berygtet for at have et omtumlet forhold til blandt andet menneskerettigheder.

DSV-aktien er de seneste fem år steget 139 pct.

Læs også: Novo Nordisk buldrer frem - det tror de, der venter forude

Læs også: Dansk bank hamrer indtjeningen i vejret