Cheferne i Den Europæiske Centralbank, ECB, vil muligvis bremse op i tempoet for renteforhøjelser på næste måneds rentemøde og hæve renten med 0,50 pct.point mod senest 0,75 pct.point.
Det erfarer Bloomberg News fra unavngivne kilder.
De indledende diskussioner peger på, at der ikke er momentum bag endnu en forhøjelse på 75 basispoint, oplyser kilderne, og såfremt der ikke kommer endnu en negativ overraskelse på inflationen, så kan der meget vel være flertal for en mindre aggressiv bevægelse af renten.
Læs også: Rentekurven i laveste punkt i over 20 år - signalerer recession
Blandt argumenterne for en mere afdæmpet tilgang er, at risikoen for en recession i eurozonen er taget til, at der er mulighed for et fald i presset på forbrugerpriserne, og at et renteløft på 0,50 pct.point vil sætte renten op i 2,00 pct., hvilket er tæt på ECB's opfattelse af den neutrale rente. Endelig skal bankens ledelse også diskutere en reduktion af bankens balance, hvilket også ville være lig med en pengepolitisk stramning.
Centralbanken har ikke ønsket at kommentere oplysningerne over for Bloomberg News.
ECB's styreråd mødes næste gang den 15. december.
Læs også: Storbank: Udnyt kursfesten og hiv gevinst hjem
Læs også: Nedadgående spiral på det kinesiske boligmarked accelererer
.\˙ MarketWire